Duben – 4. týden

Tento týden nás čekají v sobotu čarodějnické ohně, a tak jsme čarodějnice pozvali i do školy. V pondělí přiletělo hned pět ježibab na koštěti, smetáku i tryskáči, co v letu dokonce svačí.  Písnička se ujala a provázela nás celý týden.

Četli jsme o tom, jak se lidé dřív čarodějnic báli, proto je upalovali a dnes je poslední dubnová noc důvod k dovádění a legráckám u ohně pro děti i dospělé… Taky ukázku z knížky Malá čarodějnice, které se ve sto dvaceti sedmi letech ještě všechna kouzla nevedou a místo vody prší žáby, šišky nebo podmáslí…
image001image002image003

Vzpomínali jsme, ve kterých pohádkách se setkáme s čarodějnicemi – Perníková chaloupka, Nebojácný kovář, Princezna ze mlejna, Překrásná Vasilisa, Mrazík, Tři bratři, Saxana, Harry Potter a další moderní pohádky a příběhy.
image004

Perníkovou chaloupku jsme hráli na flétny a pak ji dovyprávěli jako štafetu. V naší verzi chytila ježibaba jen mlsného Jeníčka, Mařenka ho vysvobodila splněním tří úkolů – vařila, pekla uklízela a nakonec upředla za 26 dnů tisíc vřetánek  příze (S tímto nejtěžším úkolem jí pomohla 2 bílá koťátka. Splňovala totiž záludnou podmínku, že se předení mohou dotýkat jen Mařenčiny ruce. Jak? Koťátka mají přece tlapičky 🙂 Uhodnou rodiče, kdo vymyslel tuto část?

V matematice jsme počítali kolik hlav a nohou mají zvířátka v chaloupce na kuří nožce – kocour, netopýr a pavouk = 3 hlavy a 14 noh.

V pátek jsme si vyráběli čarodějnický průkaz. Vymýšleli jsme si jména, bydliště, zvířectvo, zaklínadla.

1-20160429_1510192-20160429_1513543-20160429_1514594-20160429_151536

Taky jsme měli fotokoutek, který obratem dodal nezbytné fotografie:
image006 image007 image008 image009 image010

Počítali jsme kolik bot mají v šatně čtyři čarodějnice (násobilka 2).
image011

To, co vypadá jako šátky, jsou hadi, které čarodějnice házeli do dálky…
image012

A pak následovala hodina létání…
image013

Viky v tréninku, Kubík vyletěl výš, než fotograf zachytil.
image014 image015

Emma v zatáčce.
image016

A vrcholný výkon:
image017

Majda nás v pondělí  pozvala na výstavu o Jižní Americe, kterou navštívila v brněnském Anthroposu.
image018 image019

Tento týden měl být také poslední čas k představení domácích projektů, tentokrát s volným tématem: Co tě zajímá a chtěl bys s tím seznámit ostatní.  Všichni dlouho vybírali, co by to mohlo být, a tak budeme prezentacím věnovat i další týden.

Viky zajímá vesmír. Vybrala si Slunce, hvězdu, která dává naší Zemi světlo a teplo.

image020

Natálka nám ukázala vývoj žáby. Dohodli jsme se, že se příští lesní den zajedeme podívat k olšanskému rybníku, jestli už se z vajíček, která jsme tam viděli, vylíhli pulci…
image021

Majda se zaměřila na těhotenství. Bylo vidět, že ji to opravdu chytlo, protože to propracovala i s detaily porovnávání délky a hmotnosti plodu. Téma pokračovalo i v družině, která se přeměnila na porodní sál, s lékaři v rouškách. 🙂

image022image023

Tři litry mléka a džusu nám představují váhu dítěte po narození.

image024image025

S dokončováním písanky jsme si vyzkoušeli, jestli už nám půjde líp přiřazování všech 4 tvarů písmen.  A opravdu, to co v březnu nešlo, už zvládáme za chvilku. Po přiřazení správných písmen vznikne obrázek. Pod j je jablko, které písmeno je asi z druhé strany Rákosníčka?
image026 image027 image028 image029

Druhačky zkoumaly, jak souvisí násobení a dělení. Pomáhají si počítáním na prstech.  Při násobení výsledek řeknu a při dělení ho vidím na prstech!!!
image030

A Kuba nám představil svoji další přečtenou knížku.

image031 image032

 

1-IMGP0049